State Track and Field Updates: Friday

0
429

The very latest from Drake Stadium in Des Moines; keep checking back throughout the day for more results.

STATE CHAMPIONS

Class 3A girls 400m hurdles: Taylor Richardson, Oskaloosa, 1:04.79

Class 2A boys 4×200 relay: Albia (Ryan Sarver, Brett Leshen, Luke Sarver, Zach Hugen), 1:29.62

CLASS 4A

girls 4×200 relay: Ottumwa finishes 12th

girls long jump: Sarah Schulz, Ottumwa, finishes 20th

girls 4×400 relay: Ottumwa finishes 19th

CLASS 1A

girls distance medley: Pekin finishes 5th

boys 400m hurdles: Garrett Saunders, Van Buren, finishes 13th

girls 400m hurdles: Autumn McDanel, Moravia, finishes 11th; Samantha Wright, Pekin, finishes 24th

girls discus: Bridget Fritchen, Pekin, finishes 8th; Britney Roby, Twin Cedars, finishes 11th; Shelbie Williams, Pekin, finishes 21st

boys high jump: Colton Lanman, Pekin, finishes 6th; Gavin Heald, Van Buren, finishes 10th; Caleb Windschitl, Moravia, and Zack Conger, Pekin, finish tied for 14th

boys 4×200 relay: Pekin finishes 6th

boys 110m hurdles: Kevin Weber, Sigourney, finishes 9th

girls 100m hurdles: Mallory Reed, Pekin, finishes 9th; Becca Ohland, Sigourney, finishes 23rd

boys distance medley: Pekin finishes 19th

girls 4×100 relay: Pekin finishes 6th in prelims, qualifies for finals

boys 4×100 relay: Pekin finishes 19th

boys discus: Jared Bond, Pekin, finishes 7th; Eric Adam, Pekin, finishes 20th

girls high jump: Beth Atwood, Pekin, finishes 18th; Kaysha Dodson, Pekin, finishes tied for 19th

girls 4×400 relay: Pekin finishes 23rd

CLASS 3A

girls distance medley: Oskaloosa finishes 10th; Fairfield finishes 17th

boys 400m hurdles: Spencer Medlin, Oskaloosa, finishes 4th; Dalton Bunnell, Oskaloosa, finishes 19th

boys long jump: Kolton Gonnerman, Centerville, finishes 7th

girls 400m hurdles: Alexis Westercamp, Oskaloosa, finishes 18th

boys 4×200 relay: Centerville finishes 13th, Fairfield finishes 15th

boys 110m hurdles: Austin Reed, Oskaloosa, finishes 22nd

girls 100m hurdles: Kenzie Gunter, Oskaloosa, finishes 15th

boys shot put: Michael Firkins, Centerville, finishes 11th

girls 4×100 relay: Oskaloosa finishes 9th (misses qualifying for finals by 0.03 seconds)

girls long jump: Taylor Richardson, Oskaloosa, finishes 8th

boys 4×100 relay: Fairfield finishes 18th

boys 4×400 relay: Centerville finishes 23rd; Fairfield finishes 24th

CLASS 2A

girls distance medley: Davis County finishes 3rd

girls 400m hurdles: Tasha Alexander, Eddyville-Blakesburg-Fremont, finishes 5th

girls discus: Kate Birchmier, Davis County, finishes 2nd

boys high jump: Conner Young, Davis County, finishes tied for 12th

boys 110m hurdles: Charlie Rachford, Cardinal, finishes 8th in prelims, qualifies for final; Tyler Albert, Cardinal, finishes 21st

boys distance medley: Davis County finishes 17th

boys 4×100 relay: Albia finishes 9th, misses qualifying for final by 0.03 seconds; Davis County finishes 14th

girls high jump: Lauren Lynch, Davis County, finishes tied for 8th; Tasha Alexander, Eddyville-Blakesburg-Fremont, finishes 19th

boys discus: Lewie Winkleman, Eddyville-Blakesburg-Fremont, finishes 16th; Conner Davidson, Davis County, finishes 18th; Kieran Judge, Albia, fails to record a legal toss

girls 4×400 relay: Davis County finishes 4th in prelims, qualifies for final

boys 4×400 relay: Albia finishes 1st in prelims, qualifies for final